Aşırı düşünenler burada mı?

İngilizcesi “overthinking” olan “fazla düşünme” ya da “aşırı düşünme”; aynı düşüncelerin zihinde sürekli dönmesi, bir nevi geviş getirilmesi durumu olarak tanımlanabilir.

Aşırı düşünmenin, kabaca iki farklı şekilde ortaya çıktığı görülüyor: ilki olup bitmiş, geride kalmış olaylarla ilgili düşünceleri geviş getirme, ikincisi ise henüz olmamış olaylarla ilgili endişe verici düşünceleri tekrar tekrar düşünme.
Bunların pek çok ortak yanı var; her ikisi de sorunları çözmekten uzak, gelişime katkıda bulunmuyor ve ilerlemeye yardımcı olmak yerine karar verme mekanizmasını engelleyerek kişiyi bir nevi paralize ediyor. Araştırmalar, kadınların aşırı düşünmeye daha yatkın olduğuna işaret ediyor.

Günlük hayatta zorluk teşkil eden, içimizdeki yaratıcılığı, üretkenliği baltalayan bir durum olan aşırı düşünmeden muzdarip olduğunuza dair belirgin bir takım işaretler neler olabilir?

⚡️ Yaşanmış kötü hissettiren durumları zihinde tekrar tekrar canlandırmak
⚡️ Geceleri zihnini susturamamaktan ötürü uykuya dalmakta güçlük çekmek
⚡️ Kendi kendine çokça “ya şöyle olsaydı..”, “ya böyle olsaydı…” ile başlayan sorular sormak, varsayımsal durumlar yaratıp onları sorgulamak
⚡️İnsanların söylediği veya yaptığı şeylerin gizli veya farklı bir anlamı olabileceğine dair uzun uzun düşünmek
⚡️ Gün içerisinde insanlarla yapılan konuşmaları zihinde tekrar canlandırarak, farklı şeyler söylenseydi sonuç nasıl olurdu diye düşünüp durmak
⚡️ Yapılan hataları zihinde tekrar tekrar canlandırmak ve baştan yaşıyor gibi hissetmek
⚡️ Birilerinin nahoş bir şeyler söylediği ya da yaptığı anları zihinde tekrar canlandırmak
⚡️ Geçmişte olan ya da gelecekte olabilecek bir şeyleri düşünürken, içinde bulunulan ortamdan o anda etrafta olan biteni fark etmeyecek kadar kopmak
⚡️ Endişe verici düşüncelerden zihinsel olarak uzaklaşmakta güçlük çekmek

Bu listedekilerin biri veya bir kaçı size tanıdık geliyorsa, günlük hayatınızı çok zorlaştırabilecek kötü bir alışkanlık olan aşırı düşünme sizi de yıpratıyor olabilir. Bir terapist ile çalışarak, aşırı düşünmenizin ardındaki nedenleri ve üstesinden gelebilmenizi sağlayacak pratik teknikleri keşfedebilirsiniz.

#aşırıdüşünme #overthinking #onlineterapi

Bir Cevap Yazın

search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close